«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Особливості закупівель послуг у туристичних компаній

Сфера регулювання туристичних послуг є достатньо специфічною, значна частина замовників не розрізняє різниці між туроператорами та турагентами, між туристичними послугами та організацією відряджень , тому детально проаналізуємо всі ці питання.

По перше треба проаналізувати термінологію цією сфери:

Почнемо з основного поняття «туризм»

туризм   – тимчасовий виїзд особи з місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності в місці, куди особа від’їжджає

Одразу ж звернемо увагу на те, що здійснення оплачуваної діяльності до туристичної сфери не віднесено, отже організація закупівель в яких метою поїздки є відрядження неможлива за участю субєктів туристичних послуг.

Тому закупити такі послуги можливо лише для організації відпочинку працівників.

Суб’єктами, що   здійснюють та/або забезпечують туристичну діяльність (далі – суб’єкти туристичної діяльності), є:

туристичні оператори (далі – туроператори) – юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність;

туристичні агенти (далі – турагенти) – юридичні   особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб’єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг;

Враховуючи те, що як ми вже зясували відрядження не підпадають під поняття туризму, закупівля послуг вказаних субєктів може відбуватися лише щодо посередницької діялності із надання характерних та супутніх послуг, при чому як ми бачимо туроператор та турагент наділені рівними правами в цій підгалузі.

Ключова різниця між туроператором та турагентом полягає в тому, що туроператор є особою, яка формує тур, а турагент здійснєю реалізацію такого продукту серед споживачів.

Ця різниця є вагомою з огляду на кримінальну практику яку ми аналізували в попередніх номерах, з точки зору оптимальності затрат на закупівлю, оскільки придбання послуги в турагента прокурор може оцінювати як використання посередника, у випадку подальшого замовлення цієї послуги в туроператора.

В такому випадку буде мати місце аналогія підряду, тому членам комісії під час створення кваліфікаційних критеріїв слід обовязково встановлювати вимоги щодо фактичного надавача послуги. Так, при замовленні наприклад розміщення через турагента оплата готелю може відбутися по ланцюгу турагент-туроператор-готель, і одне з звеньев такого ланцюгу явно буде зайвим.

Перевірити статус турагента можна через отримання турагентського договору, згідно до якого визначено від імені якого оператора він діє. Якщо ж турагент надає договір безпосередньо з готелем, то в даному випадку питання подвійності витрат знімається.

Однак ми все ж таки рекомендуємо з’ясувати, чи немає можливості забронювати послуги безпосередньо в місці розміщення або у перевізника, щоб була можливість порівняти цінові пропозиції та фактичні витрати на бронювання.

Враховуючи те, що відрядження не підпадають під поняття туризму, замовлення послуг повинно відбуватися щодо посередницької діяльності з бронювання , тому в договорі не повинно бути посилань на слово туризм, та сам договір не повинен оформлюватися в порядку ст 20 закону України про туризм». Зміст такого договору повинен відповідати лише стандартним вимогам до договору про надання послуг.

Що ж стосується надання послуг з проведення семінарів, конференцій, тренингів, то така діялність може здійснюватися як в рамках закону «Про туризм» оскільки тут може не бути оплачуваної діяльності та є професійно-ділова мета, але лише в тому випадку якщо учасниками конференції не є працівники у відрядженні та вона проводиться із виїздом в іншу місцевість, так і в рамках загального замовлення послуг із бронювання, якщо учасниками є працівники у відрядженні. У другому випадку учасником закупівель може бути будь-яка юридична особа, крім туроператора, оскільки туроператорська діялність є виключною

Підсумуємо, якщо ви замовляєте:

Проведення конференції, семінару, тренінгу, корпоративного заходу учасником може бути турагент або будь-яка юр особа, крім туроператора, договір не повинен містити посилання на туризм. Вийнятком є випадок коли захід проводиться з виїздом в іншу місцевість у неробочі дні і без компенсації відряджень, з професійно-діловою метою, в такому випадку захід підпадає під туристичний

Проведення закупівель на організації відрядження учасником може бути турагент та туроператор, договір не повинен містити посилання на туризм.

Проведення закупівлі туристичної поїздки без оплати зарплати чи компенсацій для працівника учасником може бути турагент та туроператор, договір повинен бути про надання туристичних послуг.

Comments are currently closed.