«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Участь нерезидента в державних закупівлях щодо будівництва доріг

В №01/2016 журналу “Держакупівлі” опубліковано статтю адвоката Євгена Старчука “Участь іноземної компанії у державних закупівлях”. Повну версію статті шукайте  в журналі.

113233_a336818fc4f5007935da198a38bdЗ метою з’ясування вказаного питання звернемося для початку до розділу визначення термінів у Законі України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII (далі — Закон про закупівлі). Так відповідно до пункту 31 статті 1 цього закону, учасник процедури закупівлі (далі — учасник) — фізична особа, у тому числі фізична особа — підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка письмово підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та/або подала пропозицію конкурсних торгів, або цінову пропозицію, або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Таким чином бачимо, що законодавство прямо вказує на можливість участі компанії нерезидента (крім фізичних осіб — підприємців нерезидентів) в процедурі закупівлі.

Правомочність нерезидента здійснювати будівельні роботи на території України

Тепер необхідно з’ясувати чи є достатньо правомочностей у нерезидента для участі в торгах щодо здійснення будівельних робіт, а саме — будівництва автомобільних доріг на території України.

Згідно з пунктом 9 статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності від 02.03.2015 № 222-VIII» (далі — Закон про ліцензування) діяльність у будівництві підлягає ліцензуванню.

Для з’ясування кваліфікаційних критерії таких учасників звернемося до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 27.01.2009  № 47.

В них, зокрема, вказано, що ліцензію необхідно мати на такі види діяльності:

  • вишукувальні роботи для будівництва;
  • розроблення містобудівної документації;
  • проектування об’єктів архітектури;
  • будівельні та монтажні роботи;
  • монтаж інженерних мереж;
  • будівництво транспортних споруд;
  • інжинірингова діяльність у сфері будівництва.

Так зокрема, відповідно до Додатку 1 «Перелік робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури» наказу, вказаного вище, до цього переліку входить будівництво транспортних споруд, а саме — доріг автомобільних.

Як бачимо транспорті споруди входять до цього списку, отже учасник нерезидент зобов’язаний подати ліцензію для забезпечення можливості перемоги в торгах.

Однак згідно з частиною 3 статті 2 Закону про ліцензування суб’єкт господарювання може здійснювати види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, після внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДРПОУ) щодо рішення органу ліцензування про видачу йому ліцензії.

Враховуючи, що до ЄДРПОУ вносять відомості лише щодо українських юридичних осіб (ст 24 Закону про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), компанія нерезидент не зможе отримати таку ліцензію, а отже не зможе відповідати кваліфікаційним вимогам.

Тому, хоча законом і передбачена можливість участі компаній нерезидентів в закупівлях, проте така участь обмежена у тих видах діяльності, які підлягають ліцензуванню.

 Якщо залучати субпідрядника

Деякі учасники намагаються вирішити це питання шляхом залучення резидента субпідрядника, який має відповідну ліцензію.

На сьогодні в Законі про закупівлі прямо передбачено обов’язок замовника вимагати інформацію про субпідрядника, якщо частка робіт субпідрядника становить більше 20 відсотків.

Відповідно до пункту 19 частини 2 статті 22 Закону про закупівлі у разі закупівлі робіт або послуг документація конкурсних торгів (далі — ДКТ) має містити вимогу про зазначення учасником у пропозиції конкурсних торгів інформацію (повне найменування та місцезнаходження) про кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучити до виконання робіт як субпідрядника обсягом не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю. Окрім того, відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 26.07.2010 № 919, яким затверджено Стандартну документацію конкурсних торгів для процедури закупівлі відкриті торги, замовник обов’язково вказує графу 8 «Інформація про субпідрядника (субпідрядників).

У Цивільному кодексу України передбачено, що підрядник має право залучати до виконання робіт інших осіб (субпідрядників). У такому разі, підрядник для замовника є генеральним підрядником, а для субпідрядника — замовником.

Однак, генпідрядник у будівництві нині також повинен мати будівельну ліцензію на інжинірингову діяльність, що прямо вказано в пункті 9.2.1 Ліцензійних умов

9.2. Суб’єкти господарської діяльності здійснюють інжинірингові роботи за таких умов:

для забезпечення виконання функцій генерального підрядника у будівництві:

Таким чином, така схема також не відповідає закону.

Учасник — резидент, заснований нерезидентом

Варіант з відкриттям іноземною компанією (материнською) господарського товариства в Україні — дочірньої компанії, яка як резидент України буде учасником у процедурі закупівлі, — єдиний законний варіант, коли нерезидент зможе прийняти участь в торгах.

В такому випадку, така дочірня компанія зможе отримати необхідну ліцензію та виконати всі кваліфікаційні вимоги.

Comments are currently closed.