«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Адвокати компанії захистили підприємство від рейдерської атаки

30 листопада 2015 року було отримано позитивне рішення по складній адміністративній справі. Одного дня власники однієї компанії випадково дізнались про те, що вони вже не є власниками, їх компанія була перереєстрована до іншої області, а доступ до банківських рахунків та активів було заблоковано.

В позові власники просили суд визнати протиправними дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та скасувати записи про вчинення реєстраційних дій щодо підприємства (за якими власників вивели зі складу засновників, було змінено керівника та місцезнаходження товариства) та зобов’язати відповідача внести зміни до ЄДР про товариство у відповідності зі станом, який існував до вчинення спірних реєстраційних дій.

Долучившись до цієї справи на стадії апеляційного провадження мені вдалося скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва якою в первісному позові було відмовлено.

Судом першої інстанції було помилково зроблено висновок про відсутність у позивачів достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких грунтувались їх позовні вимоги, та відсутність протиправних дій відповідача відповідно до ст.71 КАСУ.

Натомість в суді апеляційної інстанції було враховано, що наявність у позивачів оригіналу статуту в редакції, яка діяла до вчинення спірних реєстраційних дій, підтверджує позицію останніх щодо не укладання договорів продажу корпоративних прав. При цьому справжність протоколу загальних зборів в суді не підтверджена. Більш того, весь час статут та печатка товариства знаходились у позивачів.

Крім того, ведення реєстраційних справ, врегульовано ст.11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», де вказано, що в справі зберігаються всі документи щодо вчинення всіх реєстраційних дій, натомість в матеріалах справи такі документи є лише частково. В акті передачі реєстраційної справи до реєстраційного відділу за новим адресом відсутній опис документів реєстраційної справи, як того вимагає ст.14 того ж закону. Виходячи з наведеного в сукупності, враховуючи наявність кримінального провадження щодо підробки документів передбаченого ч.4 ст.358 КК України, всі реєстраційні дії були скасовані, як такі, що вчинені на підставі сумнівних документів.

В задоволені вимог щодо визнання неправомірними діями відповідача апеляційним судом було відмовлено. Оскільки такий висновок можливий після дослідження оригіналів документів всієї реєстраційної справи, місцезнаходження якої не встановлені й досі.

Таким чином, апеляційним адміністративним судом, вважаю, в достатній мірі обраний спосіб захисту порушеного права позивачів по виграшній справі в розумінні ст.6, 11, 13 КАСУ. Але, позивачів чекає важкий шлях у поверненні всіх активів та становища товариства, який існував до вчинення рейдерських дій.

Ярослав Новіков, адвокат

Comments are currently closed.