«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Безоплатність вилучення майна як відмінність злочинів за ст. 191 і 364 КК України

У контексті розслідування злочинів у сфері управління державним майном і проведення державних закупівель товарів, робіт і послуг важливим видається загальнообов’язковий правовий висновок Верховного Суду України від 23 січня 2014 року в справі №5-48 кс 13.

Так, Верховний Суд зазначив: відмінності злочинів за статтею 364 (зловживання службовим становищем, що завдало майнової шкоди) і статтею 191 (у частині способу заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем),  зокрема, у відсутності безоплатності (у тому числі, коли здійснюється оплатна реалізація майна, в тому числі в певних випадках за зниженими цінами) або безповоротності вилучення (коли майно не витрачено та існує можливість його повернення або коли має місце його тимчасове запозичення).

Таким чином, у випадку закупівлі товарів  за державні кошти з порушенням закону та за завищеною ціною, склад злочину за ст. 191 КК України відсутній. А у випадку, якщо кошти за товари перераховані, операція здійснена безповоротно й умисну, акти підписані, а товар у порушення умов договору й закону не поставлений, у наявності склад злочину за ст. 191 КК України.

Comments are currently closed.