«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Довідка про несудимість. Порушення права на ділову репутацію органами МВС

Напевно, кожен громадянин України, який влаштовувався на роботу, отримував закордонний паспорт або візу, – звертався до органів внутрішніх справ щодо отримання довідки про відсутність/наявність судимості.

Порядок видачі такого документа регламентує Наказ державного департаменту України з питань виконання покарань МВС України «Про затвердження Інструкції про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України» від 23.08.2002  № 823/188.

Довідка про несудимість має надзвичайно важливе значення, адже містить особисту інформацію громадянина пов’язану з притягненням останнього до кримінальної відповідальності. До того ж, інформація про несудимість особи є важливою складовою її ділової репутації, впливає на візову політику відносно неї інших держав тощо.

За логікою, та законодавством України, у довідці про несудимість мають зазначиться лише відомості про судимість особи як її правовий статус. Натомість, відповідні інформаційні управління МВС України у довідках зазначають відомості, які взагалі не стосуються судимості, а свідчать лише про стан кримінального провадження, попередню кваліфікацію злочину тощо. При цьому органи МВС нехтують презумпцією невинуватості особи.

До того ж, кожен працівник відділу кадрів чи посадова особа міграційної служби може ознайомитися з кримінальним минулим особи, що може негативно вплинути на його репутацію.

У випадку видачі Вам “широкої” довідки про несудимість, в якій зазначається відомості про підозру особі або незавершене кримінальне провадження стосовно особи, радимо звертатися до адміністративних судів України з вимогою зобов’язати інформаційні управління (підрозділ) МВС України зазначати лише інформацію про наявність чи відсутність судимості без зазначення будь-якої додаткової інформації.

Сергій Гелла, адвокат

Comments are currently closed.