«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Кримінальна відповідальність за незаконне поводження зі зброєю за ст. 263 Кримінального кодексу України

Зараз у суспільстві точаться жваві дискусії щодо легалізації, тобто узаконення, володіння зброєю громадян. Зокрема, за даними ЗМІ, нещодавно з відповідною ініціативою виступив на засіданні РНБО України Генеральний прокурор України Віктор Шокін.

Однак мало хто з учасників дискусії щодо дозволу/заборони вільного обігу зброї звертає увагу, що з правової точки зору необхідність прийняття спеціального закону про поводження зі зброєю навіть не дискутується. Адже у статті 263 КК України чітко визначено кримінальну відповідальність саме за поводження зі вогнепальною або холодною зброєю без передбаченого законом дозволу. Однак відповідний закон Верховною Радою України так і не ухвалений. Формально не скасована постанова Верховної Ради 1991 року про виключення зброї з цивільного обігу, на моє переконання, є нікчемною, бо не відповідає статті 92 Конституції України: правовий режим власності визначається виключно законом.

Більше того, вказана ситуація з відсутністю закону про обіг зброї, як на мене, грубо порушує міжнародні зобов’язання України перед Радою Європи. Адже щороку десятки наших співвітчизників притягаються до кримінальної відповідальності за статтею 263 КК України (тяжкий злочин!), на мій погляд, з порушенням статі 7 Конвенції про захист основоположних прав і свобод людини (ніякого злочину без закону) і статті 1 першого протоколу до Конвенції про захист основоположних прав і свобод людини (кожен має право вільно володіти своїм майном, крім виключень в інтересах національних інтересах на підставі закону).

Особливо разючим є порушення гарантованих Конвенцією про захист основоположних прав і свобод людини основоположних прав і свобод у випадку притягнення до кримінальної відповідальності за незаконне поводження з холодною зброєю. Адже навіть експерти не завжди можуть зрозуміти, яке знаряддя відноситься до холодної зброї, а яке ні.

На жаль, Україна єдина країна в Раді Європи, де парламентські ігрища різних лобістських груп (виробників зброї та правоохоронців) призводять до порушення основоположних прав людини мирно володіти своїм майном і нести кримінальну відповідальність лише у випадках, визначених законом.

Враховуючи той факт, що зараз національні суди дещо уважніше ставляться до практики Європейського суду з прав людини, у випадку притягнення наших Клієнтів до відповідальності за ст. 263 КК України адвокати адвокатського об’єднання Bsb Partners вже на стадії підготовчого засідання вимагаю закриття кримінального провадження відносно обвинуваченого.

Валерій Буняк, адвокат

Comments are currently closed.