«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Особливості придбання житла на етапі будівництва в сучасних умовах

 Враховуючи практику вирішення питань, пов’язаних з невиконанням обов’язків по будівництву житла, можна з впевненістю сказати що єдиним варіантом, який найбільш повно захищає майбутнього власника квартири є купівля житла вже введеного в експлуатацію, і на яке оформлені всі погоджувальні документи. Однак і тут можуть виникати деякі питання.

Наприклад, купивши нову квартиру, ви після переїзду можете виявити недоліки будівництва, які не були помічені комісією БТІ. І якщо порядок вирішення такого питання не врегульований в договорі, у вас майже не буде шансів зобов’язати забудовника здійснити ремонт квартири.

Якщо ж Ви бажаєте економити, придбавши житло, яке ще знаходиться в стані будівництва, то перед Вами постає набагато більше проблем.

На даний момент найбільш захищеним є варіант придбання житла через фонд фінансування будівництва, однак і він має певні недоліки. По-перше, ФФБ складається зазвичай із банку та будівельної компанії, і, вкладаючи кошти до фонду, ви хоч і гарантуєте собі їх повернення в разі невиконання умов договору, але жодним чином впливати на забудовника не зможете, в разі прострочення будівництва з його боку. Тому надіятися Ви можете лише на те, що забудовник буде належно виконувати договір із банком (який для ознайомлення Вам також не дадуть).

Не врегульовує ФФБ і умови, за яких ви можете отримати відшкодування в разі незначних недоліків у здійсненому ремонті квартири, адже по договору з вкладником, всі претензії по якості виконаних робіт розглядає комісія, до якої входить представники банку та забудовника, і звичайно які не зацікавлені у виплаті Вам якихось компенсацій. Таким чином ФФБ гарантує Вам надійність вкладення коштів, але не гарантує своєчасного та якісного виконання робіт по будівництву.

Щодо договору купівлі – продажу майнових прав, то тут ви несете такі ж ризики, як і той, хто є первинним власником цих прав. Тобто якщо Ви придбаваєте майнові права на об’єкт, який створюється ФФБ, то і ризики будуть ті, які зазначені вище.

При пайовій участі (як член житлово-будівельного кооперативу) Ви маєте більший обсяг повноважень щодо контролю за якістю виконання робіт, адже часто ЖБК сам виступає забудовником дому, чи наймає для цього підрядників, а ви, як член ЖБК маєте права на участь в прийнятті рішень виконавчими органами ЖБК та контролю за їх виконанням, хоча для цього звичайно прийдеться проявляти певну ініціативу та скликати збори учасників в разі виявлення порушень.

Моя порада майбутнім власникам – створювати громадські комітети з інвесторів, які б постійно слідкували за ходом будівельних робіт та оперативно реагували на порушення. Якщо управитель чи забудовник можуть і не відреагувати на звернення однієї особи, то на звернення громади або колективу інвесторів вони вимушені будуть відреагувати.

 З повагою,

Євген Старчук

Comments are currently closed.