«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Порядок затвердження проекту землеустрою: по новому

На офіційному сайті державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру було анонсовано новину про те, що Кабінет Міністрів України запровадив екстериторіальність погодження проектів землеустрою та оптимізував структуру Держгеокадастру.

На думку Держгеокадастру Уряд закрив можливості отримання неправомірної вигоди посадовцями при затвердженні землевпорядної документації. Для усунення корупційних ризиків територіальний орган Держгеокадастру, який погоджуватиме проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки, буде обиратися за випадковим принципом за допомогою програми електронного документообігу відомства.

Відповідна постанова «Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» була прийнята на засіданні Кабінету Міністрів України 31 серпня 2016 року.

Визначення територіального органу Держгеокадастру, який здійснюватиме погодження проекту землеустрою, за рендомним принципом дозволить уникнути особистого контакту між розробником проекту землеустрою та органом, який здійснює його погодження.

Також буде впроваджений функціонал для перевірки стадії погодження проекту землеустрою за допомогою офіційного веб-сайту Держгеокадастру за реєстраційними атрибутами, зазначеними на копії опису.

Ця модель реформування дасть можливість забезпечити більш ефективний контроль за кадровою, юридичною та бухгалтерською службою шляхом централізації таких посад на рівні головних управлінь Держгеокадастру в областях. З іншого боку, за рахунок вивільнення штатних одиниць буде збільшено кадровий ресурс для надання адміністративних послуг (зокрема, державних кадастрових реєстраторів, спеціалістів з ринку та оцінки земель, спеціалістів у сфері землеустрою та охорони земель). Це дозволить покращити рівень сервісу для громадян, а також підвищить загальну керованість структурою.

Між тим, на нашу думку можуть виникнути питання щодо реальної реалізації принципу екстериторіальності при погодженні проектів землеустрою.

  1. В постанові не зазначено за чий рахунок буде здійснюватися передача оригіналів проекту землеустрою у паперовому та електронному вигляді. Враховуючи відсутність належного фінансування на організаційні потреби можуть виникнути проблеми у державних установ з передачею документації до відповідного територіального органу Держгеокадастру. Напевно, більш доцільнішим було б впровадження системи передачі даних в електронному вигляді, що суттєво економило бюджетні кошти та час. При тому, що державний експерт опрацьовує проект саме в електронному вигляді.
  2. Як вказано у п.13 Постанови КМУ від 31 серпня 2016 року розгляд та погодження або відмова у погодженні проектів землеустрою здійснюються експертами державної експертизи у порядку черговості їх надходження відповідно до вимог, установлених статтею 1861 Земельного кодексу України. Враховуючи чинники зазначене вище, можна стверджувати про те, що час затвердження проекту землеустрою відкладається на невизначений термін. Більше того, відсутність публічного контролю за державним експертом з боку замовника може негативно вплинути на анонсовану КМУ боротьбу з корупцією. На наш погляд, необхідно установити більш чіткі та зрозумілі строки розгляду та затвердження проекту землеустрою, а не лише гіпотетичний момент початку такого розгляду.
  3. Відсутній чіткий термін проведення кваліфікаційного іспиту для державних експертів, які мають виключне право розглядати та здійснювати погодження проекту землеустрою. В такому випадку мова йде про відсутність виконавців, що є суттєвою перешкодою для своєчасного розгляду проекту. Більше того, відсутній кількісний склад таких експертів, що може в майбутньому призвести до перенавантаження роботою відповідний територіального органу Держгеокадастру, наслідком чого є затягування розгляду та затвердження проектів земелустрою. На наш погляд, більш ефективно було б спочатку підготувати виконавців – державних експертів, а вже потім впроваджувати принцип екстериторіальність.

Таким чином з метою забезпечення реалізації прав визначених ст. 186-1 Земельного кодексу України постанова КМУ «Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» від 31 серпня 2016 року, на наш погляд, потребує певних уточнень.

Сергій Гелла, адвокат.

Comments are currently closed.