«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Промисловий зразок. Кримінально-правовий спосіб протидії піратству

Нерідкою є практика, коли окремі суб’єкти підприємницької діяльності реєструють на власне ім’я промисловий зразок, який насправді є точною копією дизайнерського зразка загальновідомого світового бренду, та в подальшому – перешкоджають законній підприємницькій діяльності законного володільця прав. Простіше кажучи, такі суб’єкти займаються піратством у сфері інтелектуальної власності.

При цьому використовується певна недолугість судових процедур у сфері захисту інтелектуальної власності. Зокрема, повільність розгляду цивільних справ у місцевому суді, складність доведення збитків від порушення прав і ще більша складність стягнення збитків з винуватця, навіть якщо суд присудить останні.

Уважно вивчивши спори щодо промислових зразків, вважаємо не зайвим звернути увагу на наступне. Промисловий зразок, вибачте за очевидність, має автора або іншу особу-володільця авторських прав, майнові права яких охороняються, у тому числі, за статтею 177 Кримінального кодексу України. Відповідно, подання заявки на реєстрацію патенту з порушенням майнових прав автора (іншого володільця) авторських прав, у випадку подальшого завдання істотної шкоди, є злочином, і кримінально-правові способи захисту в такому випадку не зайві.

Адже з крадіями чужих прав цивільно-правові способи захисту рідко бувають достатньо ефективними. Незначну практику використання кримінально-правових способів захисту майнових прав інтелектуальної власності, на наш погляд, можна пояснити тим фактом, що юристи-експерти з інтелектуальної власності та патентні повірені не завжди добре розуміються у сфері кримінального процесу України.

Підсумовуючи викладене. У випадку отримання третьою особою патенту на промисловий зразок із порушенням майнових прав автора, належних Вашій компанії, і подальшого блокування законної діяльності Вашої компанії, кримінальне переслідування винуватців може виступати ефективним механізмом захисту.

Comments are currently closed.