«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Скасування рішення Нацради про накладення штрафу на телерадіокомпанію

Статтею 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (надалі – Закон № 3759-XII) передбачені три види санкцій за порушення законодавства про телебачення та радіомовлення. Так відповідно до ч. 6 ст. 72 Закону № 3759-XII Нацрада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції:

– оголошення попередження;

– стягнення штрафу;

-анулювання  ліцензії  на  підставі  рішення  суду  за позовом Нацради.

За загальним правилом, основним видом стягнення у випадку першого порушення суб’єктом господарювання за ч. 7 ст. 72 Закону № 3759-XII є оголошення попередження: «оголошення попередження застосовується у разі першого порушення законодавства чи умов ліцензії телерадіоорганізацією або першого порушення законодавства».

Надалі, у ч. 8 ст. 72 Закону № 3759-XII, дано вичерпний перелік найбільш тяжких правопорушень, за які санкція у вигляді штрафу може накладатися Нацрадою незалежно від попереднього застосування до правопорушника санкції у вигляді попередження. Іншими словами, у всіх інших випадках, крім передбачених ч. 8 ст. 72 Закону № 3759-XII, повторність порушення положень Закону № 3759-XII, є обов’язковою передумовою до накладення стягнення у вигляді штрафу.

Однак практика Нацради в цьому питанні, щодо накладення штрафів за недотримання телерадіокомпаніями та провайдерами кабельних мереж положень закону про розкриття структури власності та про дотримання мовленневих квот на мовлення українською мовою, пішла зовсім іншим шляхом.

Так, Нацрада накладала своїми численними рішеннями штрафи на ТРК відразу. І вказані штрафи, будучи передумовою до відмови в безконкурсному продовженні ліцензії на мовлення, навіть не оскаржувалися ТРК! Адже в багатьох учасників медійного ринку існує думка, що Нацрада “не програє в судах”.

Однак така позиція, принаймні в даному питанні методології накладення штрафу, з нашої практики та практики наших колег, є хибною.

Зокрема, прикладами позитивного оскарження рішень Нацради є наступні судові справи:

  • Справа №826/19047/16. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2017 р. за позов Нацради до ТОВ “Телекомунікаційно-інформаційна система” відмовлено в задоволенні позову Нацради про стягнення штрафу щодо неподання звіту про структуру власності. Рішення мотивоване тим, що закон у даному випадку передбачав попереднє (до накладення штрафу) винесення провайдеру програмної послуги попередження.
  • Справа №826/3197/17. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.01.2018 р. за позов ТОВ “ТРК “Скіфія” скасовано штраф Нацради щодо недотримання ТРК під час радіомовлення мовленневих квот з української мови. Рішення суду стверджене апеляцйним судом.  Рішення мотивоване тим, що закон у даному випадку передбачав попереднє  винесення попередження, й лише потім –  можливо накласти штраф.

Валерій Буняк, адвокат.

Comments are currently closed.