«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Криміналізація товарної контрабанди: які ризики несе законопроект

За наслідками відкритого засідання комітету з безпеки ведення бізнесу Київської торгово-промислової палати від 03.06.2021 р., в якому як заступник голови й доповідач по законопроекту № 5420 «Криміналізації товарної контрабанди та контрабанди підакцизних товарів» взяв участь адвокат Валерій Буняк, прийнято наступну резолюцію.

А. Стосовно питання «Криміналізації товарної контрабанди та контрабанди підакцизних товарів» (законопроект № 5420)

Ставлячись з повагою до ініціативи Президента України в боротьбі з товарною контрабандою, бізнес-спільно погоджується з допустимістю в цілому криміналізації товарної контрабанди, у тому числі підакцизних товарів (законопроект № 5420), однак висловлює наступні суттєві зауважень стосовно окремих положень законопроекту:

  1. З метою недопущення ситуації правової невизначеності, необхідно відмовитися від визначення контрабанди як дій спрямованих на переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів, залишивши доктринально визнане формулювання контрабанди як переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів.
  2. Істотно підвищити поріг вартості предмету контрабанди, необхідного для настання кримінальної відповідальності за злочинами за ст. 201-2 і 201-3 (у редакції законопроекту). Наприклад, встановити її в розмірі 500 н.м.д.г. для ст. 201-2 і 250 н.м.д.г. для ст. 201-3. Пропорційно підвищити суму товарів для досягнення великого розміру як обтяжуючу ознаку відповідних злочинів.
  3. Виключити із законопроекту в цілому ст. 201-4 (у редакції законопроекту). Адже вказана стаття в запропонованій редакції є абсолютно неприйнятною в правовій державі й мітить фундаментальні загрози для бізнесу та ділової активності в цілому.
  4. Існують істотні ризики розширення необгрунтованих обмежень прав людини через прослуховування каналів зв’язку із інших негласного обмеження прав через те, що всі частини котнрабандних статей відпосяться до категорії тяжких й особливо тяжких злочинів.

Б. Щодо питання усунення дублювання функцій правоохоронних органів по контролю бізнесу, законопроект №3959-1 (про внесення змін до адміністративного та кримінального законодавства щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України)

При прийнятті законопроекту №3959-1 обов’язково врахувати наступні зауваження:

  1. Внести до ст. 216 Кримінального процесуального кодексу України положення, відповідно до яких у випадку порушення іншим органом розслідування кримінального провадження за кримінальним правопорушення, віднесеним до виключної підслідності слідчих Бюро економічної безпеки України, таке кримінальне провадження має потягом десяти днів бути передано до слідчих Бюро економічної безпеки України. Іншими словами, усунути на практиці дублювання функцій правоохоронних органів.
  2. Виключити зі ст. 41 Кримінального процесуального кодексу України положення, за якими слідчими органів Бюро економічної безпеки України можуть надаватися окремі доручення оперативним працівникам інших правоохоронних органів, крім оперативних працівників Бюро економічної безпеки України. Адже інакше існують ризики втягнення слідчих Бюро економічної безпеки в неправомірний тиск на бізнес працівниками інших правоохоронних органів.

Comments are currently closed.