«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Відміна обов’язкового використання печаток юридичними особами: проблеми та актуальні питання

У зв’язку із прийняттям закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» (набрав чинності 30.10.2014 р.) у керівників юридичних осіб з’явилася низка питань щодо його застосування, які ми спробуємо систематизувати.

  1. Почнемо з того, що вказаний закон розповсюджується лише на приватні юридичні особи, державні компанії печатки зобов’язані використовувати і в подальшому.
  2. Необхідно пам’ятати, що в стандартних договорах зачасту міститься фраза «цей договір набуває чинності з моменту підписання та скріплення печатками сторін». У зв’язку із цим, якщо підприємство не змінило текст стандартних договорів та відмовилося при цьому від використання печатки, договори без печатки можуть бути визнані неукладеними.
  3. Також в шаблонних статутах підприємств містяться фрази про те, що юридична особа діє з використанням печатки, тому без внесення змін до статуту знищення печатки директором підприємства буде незаконним.
  4. Факт відмови від використання печатки повинен бути засвідчений письмово, щоб можливо було встановити дату, з якої підприємство від неї відмовилося. Ми радимо своїм клієнтам оформлювати знищення печатки актом комісії, в якому фіксується останній відбиток і до якого долучається розрізана печатка. Це дасть змогу запобігти незаконним діям щодо виготовлення такої печатки шахраями.

Також рекомендуємо в роботі з контрагентами вимагати копію документа, на підставі якого підприємство припинило використання печатки, щоб не потрапити у ситуацію, коли виявиться що Ваш договір укладено без печатки, а інші договори були з печаткими, а також обов’язково визначати в договорі, що він або взагалі не скріплюється печатками, або скріплюється лише з одного боку.

Детальну позицію з цих питань також висвітлює Міністерство юстиції у листі від 14.08.2014 р. N 6820-0-4-14/8.1

Comments are currently closed.