«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Відмова судів переглядати неспівмірність штрафу накладеного АМК України суперечить європейській практиці

Тривалий час господарські суди відмовлялися розглядати питання співмірності або необгрунтованості розміру суми штрафів, накладених Антимонопольним комітетом України. Така позиція стверджувалася, зокрема, внутрішнім листом Вищого господарського суду України й позицією керівництва ВГСУ.

Однак така практика національних судів прямо суперечить міжнародним зобов’язанням України. Адже й у рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи від 15 грудня 2004 року щодо судового оскарження адміністративних актів і в статті 255 Угоди про асоціацію між Україною й Європейським союзом прямо наголошується на необхідності судового контролю не лише за законністю визнання правопорушення, але й за пропорційністю (обгрунтованістю) накладеної за нього санкції. Відповідна позиція стверджується й низкою рішень ЄСПЛ, які за статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” є джерелом прав в Україні (див. наприклад А. MENARINI DIAGNOSTICS S.R.L. c. ITALIE, §59, 62, 27/09/2011; SILVESTER’S HORECA SERVICE c. BELGIQUE, §28, 30, 04/03/2004).

На даний час адвокатом Буняком В. С. подано касаційну скаргу на рішення АМКУ від 2012 року, яким на ПрАТ “Фанплит” було накладено штраф у 15 млн. гривен. Зазначений штраф було визнано неспімірним подальшим рішенням самого АМКУ в 2013 році, однак на даний час у грудні 2016 року рішення АМКУ про зменшення штрафу за позовом заступника Генерального прокурора України було скасоване господарськими судами з формальних підстав. Відповідно, необхідно зламати як таку, що не відповідає часу, практику українських судів залишати поза увагою явну неспівмірність і необгрунтованість окремих штрафів АМКУ.

Comments are currently closed.