«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

ЄСПЛ перейшов стосовно України до спрощеного розгляду заява на порушення розумних строків кримінальних справ

16 грудня 2021 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі Клієнта адвокатського об’єднання Гольчевського С. М., представництво і захист якого здійснює адвокат Буняк В. С., стосовно порушення державою Україна розумних строків слухання кримінального обвинувачення й відсутністю в особи ефективних заходів засхисту від такого порушення на національному рівні, тобто порушення ст. 6 і ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (Kyslitskyy and others v. Ukraine, appl. nos. 44065/15 and 5 others, 16/12/2021).

Зокрема, Гольчевському С. М., підозрюється (обвинувачується) у злочині за ч. 5 ст. 185 Кримінального кодексу України з травня 2013 року. Тобто, Гольчевський С. М. перебуває під слідством і судом вже вісім років і сім місяців, на даний час його справа все ще перебує на розгляді в суді першої інстанції.

Цікавим у цьому рішенні ЄСПЛ є не його зміст, який поміщається на чотири сторінки, а рішення проти Україна винесено в спрощеному порядку – комітетом у складі трьох суддів і порушення конвенції – визнано очевидним. Цікавим і сумним, на наш погляд, є той факт, що порушення прав людини на дотримання розумних строків слухання висунутого стосовно неї кримінального звинувачення за останні десять років стало системною проблемою в Україні. І ми як адвокати не бачимо жодних зрушень зі сторони держави на виправлення ситуації.

Відповідно, з часом, очікуємо вал аналогічних рішень проти України, а в подальшому, не виключаємо чергової для України ганьби, як то рішення Бурмич і інші проти України, в якому більше 12 тисяч заяв проти України стосовно невиконання державою рішень національних судів, були просто передані без розгляду на Комітет Міністрів Ради Європи, чим було констатовано нездатність держави виконувати свої основоположні функції!

Comments are currently closed.