«BSB Partners»Адвокатське об'єднання

“Перемогти сильного супротивника потрібно тричі – у дебюті, мітельшпілі й ендшпілі“ - доктор юридичних наук, чемпіон світу з шахів
Олександр Альохін

Захист прав підприємства під час обшуку та виїмки

Адвокатом нашого обєднання Геллою Сергієм Вікторовичем надані консультації та рекомендації щодо процедури захисту своїх прав під час візиту слідчих щодо обшуку та виїмки документів та речей на підприємстві.

Текстова версія виступу нижче:

З моменту прийняття нового Кримінально процесуального кодексу України суттєво змінився порядок проведення слідчих дій.

Так, з метою розкриття кримінальних правопорушень працівники правоохоронних органів вдаються до різноманітних, а інколи навіть до креативних речей та хитрощів при проведенні слідчих дій, при чому часто незаконних.

В даному випадку мова бути йти про таку слідчу дію як обшук.

Відповідно до ч.1 ст.234 Кримінально процесуального кодексу України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

З врахуванням викладеного необхідно розрізняти види обшуку в залежності від мети та цілі, яку переслідують правоохоронні органи.

Це може бути реальна слідча дія направлена на встановлення місцезнаходження підозрюваного, відшукання конкретного майна або знаряддя кримінального правопорушення визначеного в ухвалі.

А може бути слідча дія направлена на створення перешкод у підприємницькій діяльності та тиску на власника бізнесу з подальшим «сприянням у вирішенні питання» за рахунок останнього..

Саме про другий варіант ми розповімо в подальшому.

Що ж робити коли до Вас на підприємство прийшли з обшуком?

  1. Вимагати пред’явити ухвалу слідчого судді про проведення обшуку та надати її копію, адже такий обов’язок слідчого чи прокурора чітко регламентовано ч.3 ст.236 Кримінально процесуального кодексу України. При цьому копія такої ухвали, яка підлягає врученню має бути обов’язково з мокрою печаткою суду, що випливає з ч.3 ст.265 вказаного кодексу.
  2. При неможливості або небажанні особистої присутності керівника підприємства при проведенні обшуку необхідно виділити представника підприємства.
  3. Уважно ознайомитися зі змістом ухвали, при цьому перевірити, чи  саме те місце або приміщення, в якому перебуваєте ви, зазначене в ухвалі та чи не пропущено строк для її виконання, адже відповідно до ч.2 ст. 235 Кримінально процесуального кодексу України строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
  4. Запропонувати слідчому добровільно видати речі та документи, які визначені в ухвалі. В залежності від реакції останнього можливо зробити висновок про наявність зацікавленості та упередженості або про відсутність таких.
  5. Вимагати обов’язкової участі в проведенні обшуку двох незацікавлених понятих. Так, відповідно до ч.7 ст. 223 КПК України обшук або огляд житла чи іншого володіння, обшук особи здійснюється з обов’язковою участю не менше двох понятих. Однак, як правило, понятих не запрошують, а вони прибувають разом з правоохоронними органами.
  6. Дуже важливо, під час проведення обшуку не залишати нікого з перевіряючих без нагляду. При цьому анкетні відомості усіх осіб, які з’явилися разом зі слідчим мають бути зазначені у протоколі. В іншому випадку вимагати терміново залишити приміщення невстановлених осіб.
  7. Пам’ятати, що слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. В будь-якому випадку телефонний дзвінок адвокату не є перешкоджанням проведенню слідчої дії.
  8. Вимагати вжити належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені.
  9. Пам’ятати, що при обшуку слідчий, прокурор має право оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном. У разі вилучення копій документів обов’язково складається реєстр вилучених документів (п. 9 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”).
  10. Вимагати повного та чіткого переліку в протоколі обшуку всіх вилучених предметів та документів, при цьому така ідентифікація має бути максимальною, при цьому копії вилучених документів ні в якому разі не завіряти печаткою підприємства.
  11. Ретельно вивчити протокол обшуку та опис вилученого. Перш ніж поставити свій підпис –обов’язково занести до протоколу свої зауваження, адже в переважній більшості випадків при проведенні обшуку допускаються порушення або в протоколі невірно відображається те, що відбувалося. Пересвідчитися, що в протоколі відсутні “пусті місця” та його підписано усіма іншими учасниками. Адже саме Ви є тим учасником який ставить свій підпис останнім. Вказувати на зауваження в будь-якому випадку необхідно, адже в подальшому, при наявності істотних порушень, протокол обшуку можна визнати недопустимим доказом.
  12. Не давати жодних пояснень щодо підстав проведення обшуку та відомих обставин. Це правило стосується усіх працівників підприємства.
  13. Вимагати залишити Вам примірник протоколу та опису вилученого.
  14. Якщо в ході обшуку виявлені компрометуючі документи або предмети, прийняти рішення про  утримання від підписання протоколу обшуку та дачі будь-яких пояснень, або ж навпаки – підписати протокол із зауваженнями. Між тим, якщо особа, яка брала участь у проведенні процесуальної дії, відмовилася підписати протокол, про це зазначається в протоколі. Такій особі надається право дати письмові пояснення щодо причин відмови від підписання, які заносяться до протоколу, що визначено ч. 6 ст. 104 КПК.

Додатково варто зазначити, що існують такі випадки, коли адвоката не допускають до приміщення, в якому проводиться обшук.

В такому випадку необхідно обов’язково про це зазначити в протоколі, при цьому вказавши телефонний номер на який Ви телефонували своєму адвокату та час дзвінка.

В свою чергу адвокат, якого не допустили до участі у слідчій дії повинен повідомити про порушення права на захист в поліцію за номером «102», таким чином зафіксувавши свою присутність в певний час на місці події та сам факт порушення.

Зараз було наведено приблизний алгоритм дій направлених на дотримання законності під час обшуку.

На наш погляд, в будь-якому випадку під час обшуку необхідна участь не просто фахівця в галузі права чи юриста підприємства, а саме досвідченого адвоката, в зв’язку з тим, що саме адвокат наділений спеціальним статусом та має більше досвіду у спілкуванні з такими непроханими гостям.

Адже в такій стресовій ситуації існує ризик припуститися помилки, яка буде однозначно використана проти Вас.

Comments are currently closed.